Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fenu nebo psa?

20. 11. 2006

Rozhodně je dobré, pokud začínáte, zvážit všechna pro a proti. Říci si, proč si zvíře pořizujete a od toho pak odvodit nejen vhodnost plemene, ale vše ostatní co nám společné soužití přinese. Je nutné si samozřejmě uvědomit, že ne každý jedinec musí splňovat shodná kritéria. Svoji roli zde samozřejmě hraje plemeno a také jaký je pes typ.

 

Fenka

Fenky jsou celkově přítulnější, mazlivější, věrnější a s větším předpokladem že se na vás velmi citově upnou. Jednají spíše promyšleně a vyrovnaně a jsou dobré obranářky (fena vždy bránila svá štěňata). Většinou jsou, oproti psům, menšího vzrůstu. Fena málokdy vyvolává konflikty mezi dalšími psy. Z hlediska využití v chovu nejsou většinou pro feny tak přísná pravidla, jako pro psy. Když se vám podaří fenu uchovnit, dává každému chovateli tu nejkrásnější odměnu - štěňátka.

Nevýhodou, dá-li se to tak nazvat, je hárání dvakrát do roka. Hárání s sebou přináší nejen strach z nechtěného nakrytí feny, ale také změnu v jejím chování a v době hárání se jen těžko cvičí na cvičišti. To je asi jeden z nejhlavnějších důvodů, proč si spousta lidí fenky nepořizuje. Pokud tedy nepočítáte s využitím fenky pro chov, raději si zvolte pejska. Odpadnou Vám starosti, jak fenku dvakrát do roka uhlídat a v případě, že doma již jednoho pejska máte, je lepší si vybrat znovu pejska. V jiném případě ale hárání není tak strašlivou záležitostí, jak mnozí často popisují. Zodpovědný majitel dokáže bez problémů dvakrát do roka po dobu asi třech týdnů svou fenku ohlídat, vodit na vodítku a upřít jí řádění s ostatními psími kamarády.


Pejsek

Psi jsou větší rošťáci, prudšího jednání, všeobecně většího vzrůstu, mohutnější postavy a ve většině případů má pes větší ambice stát se pánem rodiny. Pes je také hůře ovladatelný a cvičitelný, vyžaduje důslednější výcvik, pevnější "ruku" a většinou snese i tvrdší zacházení. Oproti feně je tedy tvrdší povahy a díky své dominantnosti se hodí více pro obranu.Ovšem hárání fen se netýká právě jen fen samotných, protože právě občasné útěky psů, v době hárání fen v okolí, nejsou žádnou výjimkou. Silný rozmnožovací pud může být pro majitele psa opravdu pohromou. Pes se právě díky rozmnožovacímu pudu, stává neposlušným již při jakémkoli nasátí pachu háravé feny. Pro někoho může být také nevýhodou neustálé značkování patníků či stromků na zahradě.

Tato problematika je zde jen lehce nastíněna a jedná se jen o všeobecné informace. Každý pes je úplně jiný a může se stát, že si vyberete fenku, která bude velice dominantní a bude velet celé rodině, naopak si můžete vybrat pejska, který se podřídí. Svoji roli při pořizování psa hrají i další okolnosti, z nich hlavně to, chcete-li někdy odchovat štěňata, zda chcete založit chovatelskou stanici apod.